Италиански

Потребител: не рег., влез

Петима българи номер едно в Италия

09.05.2008

Тренто със Стойчев, Казийски и компания на волейболния връх след категорична победа

За първи път петима българи стъпиха едновременно на волейболния връх в Италия. Итас Диатек Тренто, воден от Радостин Стойчев, е новият шампион в Серия А1. Със златни медали освен Стойчев се окичиха още Матей Казийски, Владимир Николов, Смилен Мляков и Васил Стоянов.
Националите Казийски и Николов започнаха очаквано като титуляри при убедителната победа над Копра Пиаченца с 3:0 гейма (29:27, 25:16, 25:19) в третия решителен мач за титлата. За първи път в историята си Тренто триумфира пред 4200 зрители в собствената си зала след 2:1 победи във финалния плейоф. Златото е първо както за волейболистите, така и за Радостин Стойчев в Серия А1. Българският специалист влезе в историята, триумфирайки още при дебюта си в едно от най-силните първенства.

За най-полезен играч на мача бе определен Матей Казийски, като волейболист номер едно на Европа за 2006-а и първи волейболист на България за 2007-ма година завърши мача с 21 точки (2 аса, 2 блока, 23% посрещане и 61% атака).

Радостин Стойчев, Матей Казийски, Владимир Николов, Смилен Мляков, Васил Стоянов и компания получиха златните си отличия и купата веднага след двубоя, поляха ги със шампанско и дълго бяха аплодирани от привържениците.

Междувременно у нас волейболистките на Левски Сиконко победиха ЦСКА с 3:2 гейма (25:21, 25:20, 17:25, 18:25, 15:11) във втората полуфинална среща от женското първенство. Така резултатът в серията е равен 1:1 победи и финалистът ще бъде определен днес, когато е третият решителен мач от 17.30 ч. в зала "Васил Симов".

Момичетата на Страхил Балов поведоха с 2:0 гейма, въпреки първоначалния натиск от страна на ЦСКА. Носителките на Купата на България пък стигнаха до обрат след лесни трети и четвърти гейм.

В тайбрека състезателките на ЦСКА поведоха с 9:5, но не успяха да отиграят следващите топки. Левски Сиконко се възползва от това, стигна до успеха след 15:11 точки и взе частичен реванш за загубите от съперничките си, водени от Атанас Петров във вечното дерби - 0:3 на финала за купата и първия полуфинал за първенството.

На финала вече се класираха волейболистките на Славия след 2:0 победи срещу Локо СФ. Така за трета поредна година белите излизат в директен спор за трофея.