Home | Новини | Форум | Клуб | Търся Италиански

Share/Save/Bookmark
Subscribe
     




           Потребител: не рег., влез

Follow Bulgaria-Italia on Twitter  Follow Bulgaria-Italia on YouTube   Follow Bulgaria-Italia on LinkedIn
    Новини
  Международна награда „Никола Гюзелев" 2019
Голям концерт в Генуа събира пари за реконструкция на падналия мост
„Скарамуш" - Наследството на Дарио Фо продължава да живее
Уникална визия на спектаклите от Opera Open през 2019
Български ученици се отличиха на конкурс за младежка поезия в Триуджо

Други новини
    България-Италия
  Портален сайт за България
на Италиански език


Добре дошли
Запознаване със сайта
Времето
Форум
Клуб
Обяви
Обмяна
Литература
Хотели
Търсене

Новини

Природа
Хроника
Култура
Икономика
Свят
Работа
Социални
Имиграция
Политика
Спорт
News Feeds

Бг-Ит Разговорник

Посолство на РБ - Рим
Ген. Консулство на РБ в Милано

Асоциация [it]
Инфо за Мигранти

  

 Възможно ли е да се работи с туристическа виза? 
Възможно ли е да се работи с туристическа виза?

11 февруари 2003

Един румънски младеж на 20 години е пристигнал в Италия от 2 седмици. Има туристическа виза за 3 месеца. Може ли да работи междувременно? Визата може ли да се поднови за още 3 месеца?

Отговор: Румъния е една от страните, които се ползват от премахването на входна туристическа виза. Който идва от Румъния, от 1 януари 2002 не трябва да иска от посолството виза, за да влезе в страните от Шенген.

Обикновено, с туристическа виза не е възможно да се упражнява каквато и да е работна дейност. След като се влезе в Италия (независимо дали е нужна или не туристическа виза), преди изтичането на 8 дни е задължително да се отиде в Куестурата*, за да се поиска разрешение за престой (permesso di soggiorno) за туризъм, в противен случай се рискува изгонване. След като изтекат 8-те дни не е възможно да се иска подновяване на разрешителното и в случай на контрол, което се случва често, се рискува прилагането на новия закон, който предвижда незабавно изгонване с придружаване до границата. Да речем, че този младеж е поискал разрешение за туризъм и не можейки да работи, би могъл да поиска превръщането му в разрешение за автономна работа.

Въпросът "Визата може ли да се поднови за още три месеца" е поставен зле, защото по-скоро би трябвало да се поиска подновяване на разрешението, а не на визата, която след 8-я ден е невалидна.

Издаването на входна виза за туризъм е по мнение. Bсъщност законът Bossi Fini не предвижда в случай на отказ на виза мотивиране от страна на компетентните власти. С други думи, установява се със закон, че ако се иска, визата може да се издаде, ако не се иска, не се издавa. След като чужденецът пристигне в Италия с туристическа виза (или пристига от страна с безвизов режим), разрешителното може да бъде издадено за време, което не превишава срока, посочен във визата.

Във визата обикновено се посочва срока на престой в страните на Шенген. Във всеки случай, разрешителното за туризъм не се отпуска за повече от три месеца, така че е абсолютно субективнa и много рядка възможността да се поднови за още 3 месеца. Само в случай на особени и документирани обстоятелства (по здравни причини) Куестурата може да разреши подновяване.

*Куестура = полицейско управление в Италия

ЗАБЕЛЕЖКА: който се представи в Квестурата с изтекло разрешително, за да иска подновяване, рискува експулсиране.

На италиански: http://www.meltingpot.org/articolo242.html

Превод от Sonia



Информация за Мигранти - FAQ - Проекът - Източник: www.meltingpot.org


Home | Новини | Форум | Клуб | Обяви | Времето | Обмяна | Хотели | Търсене | Снимки | Линкове | За Нас | Italiano English Русский Français Italiano (Traduzione automatica)
Контакти Bulgaria-Italia